32 358-66-12
Egida
Zobacz ramówkę

14.01.2021
Dzisiejsze wiadomości obfitują w ciekawe wydarzenia. Zaczynając od interesującej konferencji na Uniwersytecie Śląskim, przez tragiczne morderstwo w Bytomiu, aż po koncert karnawałowy. Do odsłuchu zaprasza Zuzanna Sułkowska.
11.01.2021
W dzisiejszym głównym wydaniu Wiadomości Radia Egida kilka słów o propozycji Śląskiego Festiwalu Nauki dla kreatywnych sympatyków gier planszowych, o rozpoczętej szóstej edycji Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz", a na koniec o zbliżającej się wystawie z okazji 110-lecia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Wiadomości zebrała i przedstawiła Iwona Smtrak.
07.01.2021
Dzisiaj w Głównym Wydaniu Wiadomości Radia Egida będzie można usłyszeć o cudownych narodzinach połączonych z operacją serca, Nocy Biologów na Uniwersytecie Śląskim oraz spektaklu dyplomowym “Tkaczki” w Teatrze Śląskim.
Zapraszamy do odsłuchu!

05.01.2021
W dzisiejszym głównym wydaniu Wiadomości Radia Egida kilka słów o ekranizacji książki Radka Raka - laureata Nagrody Literackiej Nike 2020, o starcie Radia 357, a także o nadchodzącej trzeciej odsłonie dyskusji online "Jak wyobrażamy sobie edukację humanistyczną w przyszłości?". Wiadomości zebrała i przedstawiła Iwona Smyrak.
04.01.2021
W dzisiejszym głównym wydaniu wiadomości o dalszym ciągu świątecznej laby, torze saneczkowym nie do końca dla sanek oraz dworcu autobusowym nie do końca dla autobusów. Do odsłuchu po świątecznej przerwie zaprasza Jarek Piersiak.
31.12.2020
Mamy dla naszych słuchaczy dobrą wiadomość - to ostatni dzień tego roku! To oznacza też ostatni serwis informacyjny w tym roku, ale nie bójcie żaby, my nadal będziemy działać. 2020 rok tylko to udowodnił. Na sylwestrowe wydanie Wiadomości Radia Egida zaprasza Julia Gembczyk.
30.12.2020
Zbliża się koniec roku! Z tej okazji, w dzisiejszym głównym wydaniu Wiadomości Radia Egida, zaprezentowaliśmy wydarzenia, które pożegnają stary, a następnie przywitają rok 2021. Sylwester z NOSPR, styczniowe spotkanie z Sabiną Waszut czy X Noc Biologów? Najlepiej wziąć udział w każdym z nich! Wiadomości zebrała i przedstawiła Iwona Smyrak.
23.12.2020
Dzisiejsze przedświąteczne wydanie wiadomości rozpoczynamy od piosenki świątecznej, która pochodzi z naszego Uniwersytetu. Oprócz tego z dzisiejszego głównego wydania Wiadomości Radia Egida będziecie mogli dowiedzieć się także do kiedy będzie można korzystać z lodowiska na katowickim Rynku. Do odsłuchu zaprasza Zuzanna Sułkowska.
23.12.2020
Autor: Iwona Smyrak

Korekta: JG

Ze świecą szukać człowieka, który pod pretekstem sentymentalnych wycieczek na strych, w zakurzonych pudłach nie natknął się na naznaczone czasem kasety magnetofonowe. Podążając tropem znalezisk, zasłuchiwałam się w muzyce już nie tylko czołowych przedstawicieli polskiego rocka. Nie miałam też wątpliwości, w jakie miejsce na muzycznej osi czasu wpisać „Europę i Azję” Sztywnego Pala Azji z utworem „Nasze Reggae” - nieoficjalnym hymnem jarocińskiego festiwalu w 1986 roku, „Czerwoną” zespołu Aya Rl czy „Stańcie przed lustrami” Róż Europy, które za sprawą energicznego „Mamy dla was kamienie” z filmu Andrzeja Wajdy „Wałęsa. Człowiek z nadziei” (2013), awansowały na zespół mojego życia.  Muzyka tych i innych zespołów zrodziła się w czasach, kiedy jej więziotwórcza rola wylewała się zewsząd, nieustraszenie wykrzykując słowa o wolności, miłości, walce i niechęci do Babilonu utożsamianego z odrzucaną kulturą szkoły, telewizji, polityki i propagandy. Proces kształtowania się mojej muzycznej świadomości nie byłby kompletny chociażby bez wielokrotnie obejrzanego filmu „Beats of Freedom – Zew wolności” w reżyserii nieocenionego Leszka Gnoińskiego i Wojciecha Słoty oraz szeregu publikacji traktujących o jej fenomenie i wartości kulturowo-społecznej.

Telewizja Internetowa Uniwersytetu Śląskiego
Suplement+